Askere Ne Zaman Gideceğim?

0
129

Askerlik çağına gelen her Türk erkeği anayasal bir görev olarak belirtilen süre içerisinde silahaltına alınmakta ve TC sınırları içerisinde ve dışarısında TSK tarafından verilen görevleri yerine getirmelidir. Askerlik çağı olarak belirtilen süreç 20 yaşına basan kişiler olup bu kişiler askere yılda 4 defa yapılan celp dönemi ile alınmaktadır. Bu celp dönemleri askere ne zaman gideceğim sorusunun en büyük cevabıdır. Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemi ile o dönemlerde ayın 1 – 15’ i arasında TSK tarafından belirlenen tarih ve yerde askerliğe başlanmaktadır.

Lisans veya meslek yüksekokul eğitimine başlamayan, sağlıklı bir kişi, başka bir mazereti yok ise 20 yaşına bastığı andan itibaren; Şubat, Mayıs, Ağustos veya Kasım celp dönemlerinden birinde mutlaka askere alınacaktır. Bu süreçte celp dönemi gelen kişi bakaya kalmış ve asker kaçağı durumuna düşmüş olacaktır. Ancak meslek yüksekokul hayatına başlayan bir kişi 3 yıl, lisans eğitimine başlayan bir kişi 6 yıl, lisans ve akabinde yüksek lisans eğitimine başlayan bir kişi 6 – 10 yıl arasında dilediği gibi askerlik tecil işlemleri yaparak eğitim hayatını sürdürebilir ve askerliklerini öteleyebilirler.

Askerliği ne zaman yapacağım sorusunun cevabını birkaç yerde bulabilirsiniz. Öncelikle bir askerlik şubesine giderek askerlik sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Dilerseniz ASAB başkanlığına giderek askerlik işlemlerinizle alakalı süreci öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra e – devlet kişisel sayfanıza giriş yaparak askerlik durumu sorgula seçeneği ile en güncel haliyle askerlik durumunuza göz atabilirsiniz. Bu 3 yöntem son derece yeterli olup bu seçeneklerden birisi ile askere ne zaman giderim veya askere ne zaman alınırım gibi heyecan ve endişe verici soruların çözümlerini bulabilir ve bu cevaplar ile ilgili kendi programınızı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here