Askere Erken Gitmek İçin Ne Yapmalı

0
57

TC anayasasında erkek bireyleri hak ve ödevler Kısımında yer alan vatani görevlerini yerine getirmeleri mecburi olup Askere erken gitmek isteyenler için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu vatani görev bireylerin 20 yaşına gelmesi ile birlikte başlayan bir süreç olup eğitim nedeni ile tecil ( erteleme ),  sağlık sorunları sebebi ile öteleme gibi haklar ile genellikle ileri tarihlere ötelenmektedir. Ancak ister tecil ettirme olsun isterse hiçbir tecil işlemi yapılmamış olsun askere erken gitmek isteyenler için bazı fırsatlar bulunmaktadır.

20 yaşından küçük olup askerlik çağına gelmeyenler için askere erken gitme fırsatı;

20 yaşından küçük olan kişiler mahkemeye giderek yaşlarını büyütüp erkenden askere gitme fırsatı elde edebilirler. Kişiler babasını mahkemeye vermeli ve yaş büyütme isteği ile doğum tarihinin yanlış yazıldığını belirtmelidir. Doktor tarafından yapılan kemik yaşı muayenesi ile bireylerin en fazla 2 yaş, yaş büyütme işlemi yapılması kanunen uygulanmaktadır. Bu açıdan 18 veya 19 yaşında ki genç delikanlılar yaşlarını 2 veya 1 yaş büyüterek erkenden askere gitme fırsatı elde edebilirler.

20 yaşından büyük olup farklı nedenler ile tecil yapanlar için askere erken gitme fırsatı;

20 yaşından büyük olan, askerlik çağını geçen ancak çeşitli eğitim, sağlık gibi nedenler ile askerlik tecil işlemlerini bir veya birkaç defa tecil ettiren kişiler, askere erken gitmek için tecillerini bozdurmaları gereklidir. Tecil bozdurma işlemi; bir dilekçe ile en yakın askerlik şubesine yapılacak olan bireysel başvuru ile mümkündür.

Tecil bozdurma işlemini hangi celp döneminde gitmek isterseniz o celp dönemine 30 – 45 gün öncesinden yapmanız çok sağlıklıdır. Örneğin Şubat celbinde askere gitmek isteyenler mutlaka Kasım ayının başlarında tecil bozma işlemlerini gerçekleştirmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here