Askerden Firar Etmenin Cezası

0
48

Askerlik görevini aktif olarak sürdüren er ve erbaşların çeşitli nedenler ile veya tamamı ile kendi nedenleri ile yapmış olduğu askerden kaçış işlemleri firar olarak ifade edilmekte olup askerden firar etme ile alakalı 1111 sayılı askerli kanunu 66. Maddesinde verilecek ceza ve uygulanacak işlemler açıkça ifade edilmiştir. Bu 66. Madde firar şeklini düzenleyerek 66/1a ve 66/1b olarak usul, şekil ve süresine göre iki farklı şekilde ele alınmıştır.

Askerden firar etmenin bir yıl ile üç yıl arasında cezai işlem uygulandığı durumlar;

  • Askeri görevini sürdüren kişilerin görev yaptığı yerden izinsiz olarak 6 günden fazla uzaklaşması bir askeri firar olarak tanımlanır ve bu firar suçuna 1 – 3 yıl arasında cezai işlem uygulanır.
  • Askerde iken izin, herhangi bir açıdan hava değişimi veya istirahat sonrasında birliğine dönmesi gereken günde birliğe dönmemesi ve bu günü 6 gün daha uzatması durumunda askeri firar olarak görülür ve bu firar suçuna 1 – 3 yıl arası cezai işlem uygulanır.

Askerlik görevinden firar etmek askeri sadakate uygun bir davranış olmayıp oldukça ağır bir suç olarak değerlendirilmektedir. Bu suç tek seferlik bir suç olup er ve erbaşlar tek seferde işlemektedirler. Bu suçun değerlendirilmesi mahkeme ile devam eden bir süreç olup Askeri Yargıtay tarafından her firar özel ve birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Bu suç;

  • Suçluyu bağlı olduğu bir hizmet müessesinin olması
  • TSK ile tüm irtibatın kesilmesi

Kanunu süre içinde geri gelmemesi ve sürenin çok dışında görev yerine dönmesi gibi kriterlerin oluşması ile suçlamalar bu yönde yapılmaktadır. Askerin bu süreçte mahkemeye verilmesi ile savcılık hakkında hazırladığı dosyayı ve iddianameyi mahkemeye sunar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here