Açık Öğretim Lisesi Okuyanların Askerlik Tecilleri

0
42

2012 yılına kadar açık öğretim lisesi okuyan bireyler için askerlik ile ilgili bir düzenleme bulunmamakta idi, askerlik yaşı gelen kişi sağlık sorunları olmadığı durumda, açık lise eğitimi alsa dahi eğitimine ara vererek askere gitmek zorunda kalmaktaydı. Ancak 2012 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile açık lise öğrencileri için askerlik tecil hakları verilir.

Askerlik kanununun 1111. Maddesi ve 35/c fıkrası ile yapılan yeniliklerde; askerlik çağına gelen ve askere alınmaya başlayan açık lise öğrencilerinin tecil talep formu doldurarak askerlik şubelerinde tecil ( erteleme ) işlemleri yaptırabilmektedir. Tecil işlemlerinin yapılması içinde açık öğretim öğrencileri için bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Askerlik çağına gelmiş olmak
  • Toplamda 12 dönem ve altında ders zorunluğu bulunmak
  • Erteleme ( tecil ) talep edildiği dönemde aktif olmak veya sınavlara girmiş olmak

Açık lise öğrencileri eğitim durumlarında meydana gelen mezuniyet, ilişiğin kesilmesi veya kayıt yenileme gibi gelişmelerde askerlik şubelerine 60 gün içerisinde belge göndermeleri gereklidir.

Ayrıca açık lise öğrencilerinin kayıt yenileme aşamasında yeni dönemde kayıt yaptırmadıkları durumda tecil işlemleri iptal edilmektedir. Bu da yoklama kaçağı ve bakaya düşme gibi durumları takip edecek bir süreci kayıt yenilemeyen öğrencinin yaşayacağı anlamına gelmektedir.

Açık lise okuyan öğrencilerin askerlik tecil işlemleri en fazla 29 yaşına kadar sürmekte olup 29 yaşını tamamlayan kişilerin açık lise eğitimleri devam etse dahi askere alma işlemleri gerçekleşir.

Açık öğretim lisesi kurum olarak öğrencilerin eğitim durumlarını gösteren belgeleri her dönem askerlik şubelerine göndermektedir. Burada özellikle aktif öğrenci olmak veya 12 dönem altında eğitim ile mezun olmak gibi kriterlerin olması durumunda tecil işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. 12 dönemin üstünden eğitim süresi kalan kişiler için inisiyatif askerlik şubelerinden alınan kararlar ile netleşmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here