Abisi Batıda Asker Olan Doğuya Mı Düşer?

0
271

Askerli görevi acemi birliği veya usta birliği Edirne’ den Kars’ a ülkemizin 81 ilinde ve 980 ilçesinde yapılabildiği gibi usta birliği görevi aynı zamanda yurt dışında BM nezdinde görev yapan Türk Birlikleri kapsamında oldukça iyi bir ücret ile Bosna Hersek, Kosova, Suriye, Sudan gibi gelişmekte olan Ülkerlerde de yapılmaktadır. Acemi birliği ve usta birliği yerleri erlerin dışında gelişen olaylar ve parametreler ile TSK ve ilgili kurumları tarafından ihtiyaca ve kişinin özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu parametrelerin yanı sıra özellikle Yeni Foça ve Kırkağaç gibi komando okullarında acemi birliği eğitim alan erlerin büyük kısmı doğu ve güneydoğu bölgesinde, sınır karakollarında ve çok çetin şartlarda usta birliği görevini yapmakta ve vatani görevlerini tamamlamaktadır.

Peki, Abisi Batıda Asker Olan Doğuya mı Düşer?

Bu ifadeyi iki kriterde ele alarak çok net bir cevaba dönüştürelim.

Birincisi; Abisi askere giden ve askerlik görevini doğu ve Güneydoğu bölgelerinden yapan akabinde askerli görevini bitirip askerlik ile ilişiği kalmayan bir kişinin kardeşi veya kardeşleri de yine doğu da veya güneydoğuda ve sınırlarda çetin şartlar da askerlik yapabilir. Abisi doğu ve güneydoğuda yaptığı için kardeşlerine özel bir uygulama söz konusu değildir ve ilgili maddelerde de buna dair bir ayrıntı bulunmamaktadır.

İkincisi; Aynı anda askere giden veyahut aynı dönemde askerlik yapan abi ve kardeşten birisi doğu ve güneydoğuda askerlik yapıyor ise diğer abi veya kardeşi MSB Askerliğe Alma Başkanlığına bir dilekçe yazarak bu durumu izah edip belgelendirdiği durumda kardeşlerinden birisi batıda daha konforlu bir yerde askerlik yapabilmektedir.

Ancak ataerki ve asker toplum olmamız sebebi ile herhangi bir ailevi veya özel bazı gerekçeler olmadığı durumlarda hiçbir asker ve asker adayı görev yerini beğenmeme ve değiştirme lüksü içine girmemektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here