4 Yıllık Fakülte Mezunları Komando Olabilir mi?

0
34

YÖK tarafından denkliği verilen yurt dışında ki üniversitelerden ve ülkemizde faaliyet gösteren özel, kamu ve vakıf üniversitelerinden en az 4 yıllık ve üzeri fakültelerden mezun olan kişiler askerliklerini iki farklı sürede tamamlamaktadırlar. Bu vatani görevler;

Kısa dönem er 6 aylık süre

Uzun dönem yedek subay 12 ay süre

İle yapmakta ve anayasa da yer alan her erkek Türk vatandaşı için geçerli ödevlerini yerine getirmektedirler. Bu askerlik görevlerinde üniversite mezunları ülkemizin 81 ilinde, doğuda ve batıda, karakollarda, sınırda, tugayda, bölükte veya sahillerde TSK ihtiyaç duyduğu bir noktada hizmetlerini yapmaktadırlar.

Kısa dönem askerlik yapan ve vatani görevlerini 6 ayda tamamlayan üniversite mezunları genellikle karakollarda ve ülkemizin iç ve batı bölgelerinde daha rahat bir şekilde görevlerini yapmaktadırlar. Bu kısa dönem 4 yıllık fakülte mezunları piyade ve jandarma olarak hava, kara ve deniz komutanlıkları ile Jandarma Genel komutanlığı bünyesinde bulunmaktadırlar.

Uzun dönem 12 ay askerlik yapan kişiler yedek subay olarak askerlik yapıp hem doğu hem de batıda vatan görevlerini yapmakta olup özellikle komando olanlar doğu ve güneydoğu da hizmet vermektedirler. 4 yıllık fakülte mezunu komando olabilir ve bu görevini en ağır şartlarda ülkemizin terör faaliyetlerini en yaygın olduğu noktalarında sürdürebilir. Komando olarak yedek subay olan kişiler birer Komutan olarak TSK hiyerarşisinde yerlerini alacak olup karar alma, emir verme ve aktif faaliyet sürdürme noktasında bulunabilirler. Aldıkları eğitim ile Komando olarak Subaylık vazifesini TSK üniformaları ile yapmakta aldıkları eğitimi ve fizik şartlarını ülkenin huzuru ve güvenliği için kullanmaktadırlar.

Kısa dönem askerlik yapan fakülte mezunları komando olmazken uzun dönem yedek subay olanlar komando olarak ta eğitim almakta ve görev yapmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here