2. Üniversiteyi Okuyacakların Askerlik Tecil İşlemleri

0
86

Eğitim durumu nedeniyle yapılan askerlik tecil işlemleri özellikle farklı nedenler ile askerliğini sürekli ötelemeye çalışan kişiler için en önemli çare olarak görülmüştür. Sürekli üniversitelerde kayıt yaptırım herhangi bir bölümde aktif veya pasif öğrenci görülmek erteleme işlemlerinde etkili bir yöntemdir. Ancak bu sistem açığının önüne geçilmesi, hem eğitim hem de askerlik müessesinin ciddiyetini korunması amacı ile bir kanunda değişikliğe gidilmiştir.

Askerlik kanunu değişikliği ile ‘’ değişiklik; 22.05.2012 tarihli ve 6318/8 madde değişikliği ‘’ Herhangi bir lise, meslek yüksekokul, lisans veya master gibi seviyelerde okulu bitiren kişilerinden dengi veya daha alt seviyede ki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırıp eğitim hayatına başlayanların askerlikleri ertelenemez.

  1. kez üniversite okuyacakların daha önceki eğitim durumları, yaşı ve kayıt yaptıracakları üniversitenin süresi ve bölümü önemlidir. Bu açıdan kriterleri maddeler halinde ele alalım.
  • 29 yaşını tamamlayan üniversite öğrencileri eğer lisans mezunu değiller ise 2. Üniversitelerinin eğitimi sırasında askerliğe alınırlar.
  • Herhangi bir üniversitenin meslek yüksekokulu ( 2 yıllık ön lisans ) bitiren kişiler YÖK denkliği bulunan yurt içi veya yurt dışında bir üniversitenin 4,5 veya 6 yıllık fakültesine kayıt yaptırıp eğitim hayatına başladıkları durumda askerlik tecil işlemlerini yapabilirler.
  • Bir üniversitenin 4 yıllık fakültelerinden birinde mezun olan ve lisans eğitimini tamamlayan kişilerin tekrar 4 yıllık bir fakülte de ( lisans ) eğitim almaya başladıkları durumda askerlik tecil hakları doğmayacak ve başka nedenler ile tecil süreleri yok ise askerliğe alınacaklardır.
  • Herhangi bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olup yüksek lisans ( master ) ve doktora bölümlerine kayıt yaptıran kişilerin tecil işlemleri eğitim süreleri boyunca gerçekleştirilecektir.

Bir üniversitenin 4 yıllık fakültesinden mezun olan kişilerin açık öğretim fakültesinde 4 yıllık eğitim alması ve kayıt yaptırması ile askerlik tecil süresi hak kazanamayacaktır ancak bir iki yıllık ön lisans mezunu kişilerin 4 yıllık açık öğretim fakültesine kayıt yatırması ile tecil ( erteleme ) işlemleri yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here